Encrypted | Login
2018 AAPM Committee Schedule at RSNA

Hyatt Regency Chicago
151 East Wacker Drive
Chicago, IL 60601
November 25 - 30, 2018

HYATT Regency Chicago/Headquarters Office Office Hours
Michigan 3, Concourse Level (East Tower) Sunday, November 25: 7:00 am - 6:00 pm
Monday, November 26: 7:30 am - 2:00 pm
Tuesday, November 27: 8:00 am - 2:00 pm

PLEASE NOTE: THE AAPM MEETING SPACE HAS CHANGED TO THE LAKESHORE MEETING ROOMS ON THE CONCOURSE LEVEL OF THE EAST TOWER.

Arriving at MAIN ENTRANCE TO HOTEL – Enter hotel and take a left to the far side of the lobby past the Hertz/Concierge Desk. You will see escalators on the left. Take down one level to the Lakeshore Meeting rooms.

Committee Minutes Due Date

All Council, Committee, Subcommittee, and Task Group minutes are to be submitted by
Monday, November 26 by 2:00 pm

Please email your minutes to minutes@aapm.org. Staff will post them to your committee website.

· Download the Committee Minutes Template ·
· Download the Action Item Template ·
Floorplan & Schedule

Chairs who wish to make changes to this schedule, please contact corbi@aapm.org


(Click on floorplan images above for full size 2 page PDF.)

Date Time Room Committee Chair / Contact
Sunday, November 25 7:00AM - 6:00PM Michigan 3
(Concourse Level)
Headquarters Office
Sunday, November 25 7:30AM - 9:00AM Michigan Foyer
(Concourse Level)
Grab and Go Continental Breakfast for Committee Members
Sunday, November 25 8:00AM - 11:00AM Michigan 1B
(Concourse Level)
JsBMC - Journals Business Management Committee Samuel Armato
Sunday, November 25 8:00AM - 9:00AM Michigan 1C
(Concourse Level)
TG251 - Task Group No. 251 - Survey of Pediatric Fluoroscopic Exposure Rates Lawrence Dauer
Usman Mahmood
Sunday, November 25 8:00AM - 12:00PM Roosevelt 3A
(Concourse Level)
TG272 - Task Group No. 272 - - Comprehensive Acceptance Testing and Evaluation of Fluoroscopy Imaging Systems Pei-Jan Lin
Sunday, November 25 8:00AM - 9:00AM Randolph 2
(Concourse Level)
TG282 - Task Group No. 282 - Development of a new - universal breast dosimetry method Ioannis Sechopoulos
Sunday, November 25 8:00AM - 10:00AM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
TG150 - Task Group No. 150 - Acceptance Testing and Quality Control of Digital Radiographic Imaging Systems David Gauntt
Nicole Ranger
Sunday, November 25 8:00AM - 9:00AM Michigan 1A
(Concourse Level)
TG200 - Task Group No. 200 - CT Dosimetry Phantoms and the implementation of AAPM Report Number 111 Donovan Bakalyar
Sunday, November 25 8:00AM - 9:00AM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
CAMPEP Continuing Education Committee
Sunday, November 25 9:00AM - 12:00PM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
CAMPEP Graduate Education Program Committee
Sunday, November 25 9:00AM - 10:00AM Randolph 2
(Concourse Level)
TG323 - Task Group No. 323 - Task Group on Development of a new breast dosimetry phantom Ioannis Sechopoulos
Sunday, November 25 10:00AM - 11:30AM Michigan 1C
(Concourse Level)
TG293 - Task Group No. 293 - Task Group on Size Specific - Dose Estimate (SSDE) for Head CT John Boone
Sunday, November 25 10:00AM - 11:00AM Michigan 2
(Concourse Level)
TG321 - Task Group No. 321 - Task Group on Dosimetry in Radiographic Tomosynthesis Imaging John Sabol
Ioannis Sechopoulos
Sunday, November 25 10:00AM - 12:00PM Randolph 3
(Concourse Level)
TG299 - Task Group No. 299 - Quality Control in - Multi-Energy Computed Tomography (MECT) Rick Robert Layman
Shuai Leng
Sunday, November 25 10:30AM - 12:00PM Michigan 1A
(Concourse Level)
PE - Public Education George Sandison
Sunday, November 25 10:30AM - 12:00PM Roosevelt 1A/1B
(Concourse Level)
WGCTNP - Alliance for Quality Computed Tomography - Working Group Mark Supanich
Sunday, November 25 11:00AM - 12:00PM Michigan Boardroom
(Concourse Level)
TG273 - Task Group No. 273 - - CAD Assessment, Quality Assurance and Training Samuel Armato
Zhimin Huo
Sunday, November 25 11:00AM - 12:00PM Randolph Boardroom
(Concourse Level)
BEMPW1 - Working Group 1 Improving review process efficiency, quality, and selectivity Mitchell Goodsitt
Jeffrey Williamson
Sunday, November 25 11:00AM - 12:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
RPSC - Radiation Protection Subcommittee Jeffrey Colvin
Sunday, November 25 11:00AM - 12:00PM Roosevelt Boardroom
(Concourse Level)
US01 - Working Group on Quantitative B-mode Ultrasound QC Test Development Mark Holland
Sandra Larson
Sunday, November 25 11:00AM - 12:00PM Randolph 2
(Concourse Level)
TG252 - Task Group No. 252 - Methodology for the development of pediatric techniques for computed radiography and digital radiography Don-Soo Kim
Robert MacDougall
Sunday, November 25 11:30AM - 1:00PM Michigan Foyer
(Concourse Level)
Grab and Go Lunch for Committee Members
Sunday, November 25 12:00PM - 3:00PM Michigan 1C
(Concourse Level)
CTSC - Computed Tomography Subcommittee John Boone
Sunday, November 25 12:00PM - 2:00PM Michigan 2
(Concourse Level)
PISC - Pediatric Imaging Subcommittee Samuel Brady
Sunday, November 25 12:00PM - 1:00PM Randolph 2
(Concourse Level)
RRPSR - Imaging Physics Curricula Subcommittee William Sensakovic
Sunday, November 25 12:00PM - 2:00PM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
CAMPEP Residency Education Program Committee
Sunday, November 25 12:00PM - 2:00PM Roosevelt 3A
(Concourse Level)
ULSC - Ultrasound Subcommittee Zheng Feng Lu
Sunday, November 25 12:00PM - 1:00PM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
TG313 - Task Group No. 313 - Task Group on Nuclear Medicine Shielding Requirements Jessica Clements
Sunday, November 25 1:00PM - 2:00PM Randolph 3
(Concourse Level)
TG245 - Task Group No. 245 - Tomosynthesis Quality Control Wei Zhao
Stephen Glick
Sunday, November 25 1:00PM - 2:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
TG300 - Task Group No. 300 - Task Group on Establishment - of a Framework for a National CT Image Quality Index Registry William Sensakovic
Sunday, November 25 1:00PM - 2:00PM Roosevelt 1A/1B
(Concourse Level)
TG305 - Task Group No. 305 - Task Group on Development of - Standards for Vendor-Neutral Reject Analysis in Radiography Kevin Little
Ingrid Reiser
Sunday, November 25 2:00PM - 4:00PM Randolph Boardroom
(Concourse Level)
TG298 - Task Group No. 298 - Task Group on Alternative - Pathway Candidate Education and Training J. Anthony Seibert
Sunday, November 25 2:00PM - 3:00PM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
TG309 - Task Group No. 309 - Task Group on Imaging - Protocol Management System Design David Gauntt
Timothy Szczykutowicz
Sunday, November 25 2:00PM - 3:00PM Michigan 1A
(Concourse Level)
TG322 - Task Group No. 322 - Task Group on Color Displays in Medicine Aldo Badano
Sunday, November 25 2:00PM - 4:00PM Randolph 3
(Concourse Level)
TSC - Tomosynthesis Subcommittee Andrew Maidment
Sunday, November 25 2:30PM - 4:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
SCRF - Radiography and Fluoroscopy Subcommittee Kevin Wunderle
Sunday, November 25 3:00PM - 4:30PM Randolph 2
(Concourse Level)
TG261 - Task Group No. 261 - Quality control methodology for low-dose dental and maxillofacial CBCT systems Dimitris Mihailidis
Sunday, November 25 3:00PM - 4:00PM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
CAMPEP Operations Meeting
Sunday, November 25 3:00PM - 4:00PM Roosevelt 1A/1B
(Concourse Level)
WGRR44 - Working Group on Medical Physics Graduate Education Program Curriculum Jay Burmeister
Sunday, November 25 3:00PM - 6:00PM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
AC - Administrative Council Jatinder Palta
Sunday, November 25 3:00PM - 4:00PM Roosevelt 3A
(Concourse Level)
IISC - Imaging Informatics Subcommittee Lawrence Tarbox
Sunday, November 25 4:00PM - 7:00PM Randolph 3
(Concourse Level)
IPC - Imaging Physics Eric Gingold
Sunday, November 25 4:00PM - 5:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
NMSC - Nuclear Medicine Subcommittee Sharon White
Sunday, November 25 4:00PM - 8:00PM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
CAMPEP Board Meeting
Sunday, November 25 4:00PM - 5:00PM Michigan 2
(Concourse Level)
REC - RSNA Education Coordination Subcommittee James Kofler
Sunday, November 25 4:30PM - 5:00PM Michigan Boardroom
(Concourse Level)
EXCM - Executive Committee and ACR Physics Commission Leadership Bruce Thomadsen
Sunday, November 25 5:00PM - 10:00PM Michigan Boardroom
(Concourse Level)
EXCM - Executive Committee Bruce Thomadsen
Sunday, November 25 5:00PM - 6:00PM Michigan 1C
(Concourse Level)
TR - Medical Physics Education of Physicians Karen Brown
Monday, November 26 7:00AM - 10:00AM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
BEMP - Medical Physics Editorial Board Jeffrey Williamson
Monday, November 26 7:30AM - 2:00PM Michigan 3
(Concourse Level)
Headquarters Office
Monday, November 26 8:00AM - 11:00AM Roosevelt 3A
(Concourse Level)
EC - Education Council James Dobbins
Monday, November 26 9:00AM - 11:00AM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
GRAC - Government and Regulatory Affairs Bette Blankenship
Monday, November 26 10:00AM - 12:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
EMCC - Electronic Media Coordinating George Kagadis
Monday, November 26 11:00AM - 1:30PM Dusable BC
(CC 2nd floor)
CAB - Corporate Advisory Committee Corey Zankowski
Monday, November 26 12:00PM - 1:00PM Michigan 1B
(Concourse Level)
WEBSC - Website Editorial Board George Kagadis
Monday, November 26 12:00PM - 3:00PM Michigan 1A
(Concourse Level)
RULE - Rules Committee John Gibbons
Monday, November 26 1:00PM - 4:00PM Michigan 2
(Concourse Level)
FIN - Finance Committee Mahadevappa Mahesh
Monday, November 26 1:30PM - 2:30PM Dusable BC
(CC 2nd floor)
CRC - Corporate Relations Committee Jatinder Palta
Tuesday, November 27 8:00AM - 2:00PM Michigan 3
(Concourse Level)
Headquarters Office
Tuesday, November 27 10:00AM - 12:00PM Room W470B
(Conv. Ctr)
DICOMC - Working Group on DICOM Coordination Donald Peck
Tuesday, November 27 2:00PM - 3:30PM Michigan 2
(Concourse Level)
RO - Regional Organization Gene Cardarelli
Tuesday, November 27 2:30PM - 5:30PM Roosevelt 3A
(Concourse Level)
SPC - Strategic Planning Committee of the Board Melissa Carol Martin
Tuesday, November 27 5:30PM - 6:30PM Roosevelt 3B
(Concourse Level)
PC - Professional Council Daniel Pavord
Tuesday, November 27 6:00PM - 8:00PM Crystal BC
(Green Level West)
AAPM Reception
Wednesday, November 28 8:00AM - 10:00AM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
EXCM - Executive Committee Bruce Thomadsen
Wednesday, November 28 10:00AM - 12:00PM Randolph 1A/1B
(Concourse Level)
Executive Committee, Council Chairs and Vice Chairs Bruce Thomadsen
Wednesday, November 28 12:00PM - 1:00PM Stetson's Restaurant
(Lobby Level)
BRD - Board of Directors Lunch Melissa Carol Martin
Wednesday, November 28 1:00PM - 6:00PM Plaza Ballroom
(Lobby Level)
BRD - Board of Directors Melissa Carol Martin

Download the Entire RSNA Schedule to Your Outlook/iCal/GroupWise

Requirements for Schedule Download:

Microsoft OS:

  • Windows XP Home/Pro with Service Pack 3
  • Windows Vista with Service Pack 2
  • Windows 7

Email Client:

Mac OS:

  • Mac OS X 10.4 (Tiger) or above

Instructions for setting the date, time, 
and time zone on Mac OS X 10.4+

For iCal Users

Drag the files into iCal to import

For Google Calendar Users

To import events from an iCalendar (.ics) or vCalendar (.vcs) file, just follow these steps:

  1. Click the down-arrow next to Other calendars
  2. Select Import calendar
  3. Click Choose file and find the file that contains your events, then click Open.
  4. Select the Google Calendar where you'd like to import events, then click Import.

For MS Outlook Users (Windows Only)

  1. On the File menu, click Import and Export.
  2. Click Import an iCalendar (.ics) or vCalendar (.vcs) file, then click Next.
  3. Locate the folder that contains the file you want to import. In the Files of type list, choose either iCalendar Format or vCalendar Format.
  4. Click OK.

Also visit this site as well as this site for further detailed instructions on importing the files into MS Outlook (Windows Only).